Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

min. 99.9% magnesium oxide, very fine powder, light, high-purity, MgO, E530, magnesia, CAS No.: 1309-48-4

Product information "min. 99.9% magnesium oxide, very fine powder, light, high-purity, MgO, E530, magnesia, CAS No.: 1309-48-4"

This variety Magnesium oxide is of extremely high quality. You get the light version, which has an extraordinarily low bulk density. The material is very pure and also permitted for use in food (E520).

Chemical/Physical Examination*:

  • MgO: 98.0-100.5
  • Appearance of the acetone solution: min. B2
  • Soluble components: < 2.00%
  • Free alkali: < 2.00 ml
  • Acid-insoluble components: < 0.10%
  • Chloride: < 0.10%
  • Sulphate: < 1.00%
  • Arsenic: < 3 ppm
  • Calcium oxide: < 1.50%
  • Calcium (calculated): < 1.10%
  • Heavy metals: < 20 ppm
  • Iron oxide (Fe2O3): < 0.071%
  • Iron (calculated): < 0.05%
  • Lead: < 2 ppm
  • Mercury: < 0.1 ppm
  • Cadmium: < 1 ppm
  • Ignition loss: < 5.0%
  • Bulk density: < 200 g/dm³
  • Particle size: < 45μm (325mesh) >98.0%

*Please request guideline values and batch-related analyzes when ordering.

Also known as: magnesium oxide light, Magnesia, Periklas, Magnesia alba, Magox, Causmag, E530, MgO
CAS-Nr.: 1309-48-4
Color: Weiß
Eisen (Fe): max. 0,05 %
Produktcharakter: feines Pulver
Stoffgruppe: Oxide
kind of product: chemical
lead: max. 5 ppm
material: Magnesiumoxid, leicht
purity: min. 99,9 %
zur GPSR-Informationspflicht: Hersteller + Verantwortliche Person: Werth-Metall, Ringstr. 41b, 99428 Grammetal, info@werth-metall.de

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Passend dazu:

min. 97% barium sulfate, natural baryte, barium sulfate, BaSO4, fine powder, 4 µm, CAS No.: 7727-43-7
min. 97% barium sulfate, natural baryte, barium sulfate, BaSO4, fine powder, 4 µm, CAS No.: 7727-43-7
pack size: 100g

Barium sulfate is an important material in various industries. It is often used as an X-ray contrast agent in medical imaging and also has applications in the oil and gas industry, where it is used in the production of drilling fluids and as filler is used in plastics and rubber. Barium sulfate is also widely used in the paper and paint industry, where it is used as a white pigment, active support of titanium dioxide and to increase the density of paints and varnishes. It is also very frequently used in veterinary medicine . It is important to note that barium sulfate is high density and is not soluble.  Barium sulfate is the only barium salt that is not considered dangerous goods.This barium sulfate is extracted directly from the mineral. For this purpose it is purified, dried and ground several times. This means that the material has a very low and therefore machine-friendly quartz content (reduced wear) and high brightness. Chemical and physical properties Average particle size: approx. 1.3µm Top cut: approx. 4µm Sieve residue at 20µm: max. 0.05% BaSO4 content: approx. 98.0% Si content: approx. 0.3% Electrical conductivity: max. 100 µS/cm Brightness: approx. 90 Ry pH value: approx. 8 Density: approx. 4.4 g/cm³ Mohs Hardness: 3-4

Content: 0.1 Kilogramm (€17.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €1.79
min. 99.5% calcium oxalate monohydrate powder, white, CAS No.: 5794-28-5
min. 99.5% calcium oxalate monohydrate powder, white, CAS No.: 5794-28-5
pack size: 250g

Calcium oxalate is a crystalline solid, which is slightly soluble in water. In addition to its use in pyrotechnics, the material is primarily used in laboratory analysis, ceramics or metal processing. Kidney stones form from calcium oxalate when high concentrations of calcium and oxalic acid are present in the urine. It can also be found in other parts of the body such as the urinary bladder, ureters, and even the lungs.Typical chemical specifications: Formula: CaC2O4 CAS number: 5794-28-5 Purity: min. 99.5% Fe: 10 ppm Cr: 5 ppm Cu: 1 ppm K: 40 ppm Ni: 6 ppm Zn: 40 ppm Volatile components: 0.3%   Signal word: ATTENTION! Danger information H302 + H312 Harmful if swallowed or in contact with skin Safety instructions P264 Wash skin thoroughly after use. P270 Do not eat, drink or smoke when using. P280 Wear protective gloves/protective clothing. P301 + P312 + P330 IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell. Rinse mouth. P302 + P352 + P312 IF ON SKIN: Wash with plenty of water. If you feel unwell, call a POISON CENTER/doctor. P501 Take contents/container to an approved waste disposal facility.

Content: 0.25 Kilogramm (€26.20 / 1 Kilogramm)

Variants from €3.45
Regular price: €6.55
min. 99.0% sodium oxalate, dry, Na2C2O4, sodium oxalate, CAS No.: 62-76-0
min. 99.0% sodium oxalate, dry, Na2C2O4, sodium oxalate, CAS No.: 62-76-0
pack size: 250g

The chemical formula of sodium oxalate is Na2C2O4.This compound is in the form of colorless crystals and is highly soluble in water. Sodium oxalate is mainly used in laboratories and has various applications:Analytical Chemistry: Sodium oxalate is used as an analyte for the determination of calcium and barium ions. With these ions it forms poorly soluble salts that can be used as a detection reaction.Decolorants: Sodium oxalate is used in some decolorants to remove unwanted dyes. It can help eliminate discoloration on textiles, paper or other materials.Cleaning Agents: Because of its ability to complex and remove metal ions, sodium oxalate is used in some cleaning products, particularly for removing rust stains or cleaning metal surfaces.Chemical Reactions: Sodium oxalate can also be used as a reducing agent in some chemical reactions. It reacts with strong oxidizing agents and can itself be oxidized. Signal word: ATTENTION! Danger warningsH302 + H312 Harmful if swallowed or in contact with skinSafety instructionsP264 Wash skin thoroughly after use.P270 Do not eat, drink or smoke when using.P280 Wear protective gloves/protective clothing.P301 + P312 + P330 IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell. Rinse mouth.P302 + P352 + P312 IF ON SKIN: Wash with plenty of water. If you feel unwell, call a POISON CENTER/doctor.P501 Dispose of contents/container to an approved waste disposal facility.

Content: 0.25 Kilogramm (€28.56 / 1 Kilogramm)

Variants from €4.76
Regular price: €7.14
min. 98.0% strontium oxalate monohydrate, pure, ground, strontium oxalate, SrC2O4, CAS No.: 814-95-9
min. 98.0% strontium oxalate monohydrate, pure, ground, strontium oxalate, SrC2O4, CAS No.: 814-95-9
pack size: 250g

Typical chemical specifications:FORMULA: SrC2O4APPEARANCE: fine white powderPURITY: min. 98.00%CAS NO.: 814-95-9HCl soluble: max. 0.15%Bulk density: 0.6-0.8 g/cm³Chemical characteristics:Ba: <0.2%Fe: <100 ppmCl-: <500 ppmGranulometry:D90 100 µm (min. 98% < 125µm)   Signal word: ATTENTION! Danger warningsH302 + H312 Harmful if swallowed or in contact with skin Safety instructionsP264 Wash skin thoroughly after use.P270 Do not eat, drink or smoke when using.P280 Wear protective gloves/protective clothing.P301 + P312 + P330 IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell. Rinse mouth.P302 + P352 + P312 IF ON SKIN: Wash with plenty of water. If you feel unwell, call a POISON CENTER/doctor.P501 Dispose of contents/container to an approved waste disposal facility.

Content: 0.25 Kilogramm (€33.32 / 1 Kilogramm)

Variants from €4.17
Regular price: €8.33
min. 99.9% magnesium hydroxide carbonate powder, extra light, magnesium carbonate, E504(ii), CAS No.: 12125-28-9
min. 99.9% magnesium hydroxide carbonate powder, extra light, magnesium carbonate, E504(ii), CAS No.: 12125-28-9
pack size: 100g

Magnesium Hydroxide Carbonate, also known as Magnesia Alba, is a versatile mineral raw material used in numerous industries. For private users, the substance is primarily known as "chalk" – particularly in climbing sports, where it is used to dry hands and improve grip. However, magnesia alba is also valued in gymnastics, weightlifting, bouldering, and track and field athletics. Our product is a particularly pure grade (E504 II) with an exceptionally low bulk density ("extra light") of only 85 g/dm³. This high purity makes the product suitable not only for technical applications but also for use as a food additive and in dietary supplements. Applications of Magnesium Hydroxide Carbonate at a Glance Thanks to its chemical and physical properties, magnesia alba is used in many areas: Filler in the ceramics and plastics industry Refractory materials, for example in kilns or casting molds Insulation aid in technical applications Mold release agent in industrial manufacturing Food additive (E504) – e.g., as a release agent and acidity regulator Dietary supplement as a magnesium source Stomach acid regulation (antacid) in the pharmaceutical sector Additive in the manufacture of rubber-based materials Sport & Leisure: as chalk for climbing, bouldering, gymnastics, and weightlifting Chemical-Physical Data Property Value CAS No. 12125-28-9 Molecular Formula 4 MgCO₃ · Mg(OH)₂ · 5 H₂O Purity min. 99.9% MgO Content 40 – 45.0% Iron (Fe) max. 0.04% Calcium (Ca) max. 0.6% Lead (Pb) max. 2 ppm Chloride max. 0.05% Sulfate max. 0.3% Loss on Ignition 54 – 58% Moisture (H₂O) max. 3.0% Acid-Insoluble Matter max. 0.05% Bulk Density 85 g/dm³ (extra light) Frequently Asked Questions (FAQ) on Magnesium Hydroxide Carbonate Is Magnesia Alba suitable as climbing chalk? Yes, absolutely. The extra light grade with low bulk density is excellent as chalk for climbing, bouldering, gymnastics, and weightlifting. It effectively dries hands and provides optimal grip. Is the product food-grade? Yes, it is the pure grade E504 II, which is approved as a food additive. The purity is at least 99.9%, and the lead content is below 2 ppm. How do I store the product correctly? Store in a dry, cool place in a well-sealed container. With a maximum moisture content of 3.0%, the product has a long shelf life with proper storage. What package sizes and containers do you offer? We supply small quantities for resellers as well as industrial containers (bags, big bags) – please contact us for a customized quote. Do you provide a Certificate of Analysis (CoA) per batch? Yes, upon request, we provide batch-related certificates of analysis that confirm the specifications (purity, MgO content, heavy metal values, etc.). Is the product suitable for pharmaceutical or food-technical processes? With quality grade E504 II and high purity, the product is suitable for food applications. For pharmaceutical applications, please check the relevant pharmacopoeia requirements – we are happy to advise you. What is the minimum order quantity, and what delivery times can be expected? The minimum order quantity depends on the selected container. We typically deliver stock items within a few working days. Contact us for details.

Content: 0.1 Kilogramm (€30.30 / 1 Kilogramm)

Regular price: €3.03
min. 99.5% magnesium hydroxide carbonate powder, light, magnesium carbonate, Magnesia Alba, CAS No.: 12125-28-9
min. 99.5% magnesium hydroxide carbonate powder, light, magnesium carbonate, Magnesia Alba, CAS No.: 12125-28-9
pack size: 100g

Magnesium hydroxide carbonate (Magnesia Alba) is used in various industries. In the private sector, however, it is often known as “chalk” and especially in climbing. Other areas of application include: Filler ceramics and plastics Refractory materials (e.g. in kilns or molds) Insulation aid Release agent Additive in the production of rubber-based materials Chemical / physical examination CAS number: 12125-28-9 Formula: 4 MgCO3 • Mg(OH)2 • 5 H2O Purity: min. 99.5% MgO: Min. 40.0% Fe: Max. 0.02% CaO: Max. 0.50% Mn: Max. 0.10% Chloride: Max. 0.15% Sulphate: Max. 2.00% Ignition loss: 54 to 58% Humidity (H2O): max. 3.0% Acid-insoluble components: Max. 0.15% Sieve residue on 75µm sieve: Max. 1.0% Bulk density: 0.15 g/cm³

Content: 0.1 Kilogramm (€17.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €1.79
min. 98.5% barium sulfate, precipitated, Blanc Fixe, barium sulfate, BaSO4, fine powder, 0.7 µm, CAS No.: 7727-43-7
min. 98.5% barium sulfate, precipitated, Blanc Fixe, barium sulfate, BaSO4, fine powder, 0.7 µm, CAS No.: 7727-43-7
pack size: 1,0kg

Barium sulfate is an important material in various industries. It is often used as an X-ray contrast agent in medical imaging and also has applications in the oil and gas industry, where it is used in the production of drilling fluids and as filler is used in plastics and rubber. Barium sulfate is also widely used in the paper and paint industry, where it is used as a white pigment, active support of titanium dioxide and to increase the density of paints and varnishes.  It is also very frequently used in veterinary medicine . It is important to note that barium sulfate is high density and is not soluble.  Barium sulfate is the only barium salt that is not considered dangerous goods.This barium sulfate was chemically precipitated. This means that the material has a very low particle size down to the nano range, Quartz-free (reduced wear), high brightness and large Purity. Chemical and physical properties Average particle size: approx. 0.7µm Sieve residue at 45µm: max. 0.007% BaSO4 content: approx. 98.5% Water-soluble components: approx. 0.15% Chloride: max. 0.0009 Volatile components: max. 0.1% Electrical conductivity: max. 200 µS/cm Brightness: approx. 99% pH value: approx. 9 Density: approx. 4.4 g/cm³ Mohs Hardness: 3.5 Specific surface area: 3.0 m²/g Refractive index: 1.64 Gloss (ISO 2813): very high Oil number (ISO 787/5): 14 g/100g

Variants from €2.38
Regular price: €13.09