Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

min. 99.0% zinc benzoate, powder,

Product information "min. 99.0% zinc benzoate, powder, "

Zinc benzoate is afine white powder, which is used in many different applications. It is mainly used in cosmetics, such as skin creams, pharmaceuticals, corrosion protection agents, or pyrotechnics.


ghs09.gif ghs05.gif

Signal word: ATTENTION!
Danger warnings
H332+H302 Harmful if inhaled and if swallowed.
H400 Very toxic to aquatic organisms
Safety instructions
P261 Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapour/aerosol.
P264 Wash thoroughly with water after use.
P270 Do not eat, drink or smoke when using.
P273 Avoid release to the environment.
P301+P312 IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER or doctor if you feel unwell
Also known as: Zinksalz der Benzoe-Säure, Zinkdibenzoat
CAS-Nr.: 553-72-0
Color: Weiß
Feuchtigkeit: max. 0,5 % (H2O)
Produktcharakter: feines Pulver
Siebdurchgang: 50 µm (99 % kleiner 50µm)
Stoffgruppe: Benzoate
Zink: 21 - 21,7 %
kind of product: chemical
material: Zinkbenzoat
purity: min. 99,0 %
zur GPSR-Informationspflicht: Hersteller + Verantwortliche Person: Werth-Metall, Ringstr. 41b, 99428 Grammetal, info@werth-metall.de

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Passend dazu:

min. 99.6% zinc oxide, Green Seal, pure zinc oxide, ZnO, powder, zinc(II) oxide, CAS No.: 1314-13-2
min. 99.6% zinc oxide, Green Seal, pure zinc oxide, ZnO, powder, zinc(II) oxide, CAS No.: 1314-13-2
pack size: 1,0kg

Zinc oxide can be used, among other things, as a pigment, release agent, semiconductor, absorber or smoke generator. DESIGNATIONZinc oxide, Green SealFORMULAZnOLOOKfine white powderSieve residue to 45µm<0.01%purityat least 99.60%Pb<0.20%FE<0.01%Cu<0.001%MnSenseCAS NO.1314-13-2 Specific surface area: 3.5 - 5.5 m²/g Signal word:Danger!Danger warnings H410 Very toxic to aquatic life with long lasting effects. Safety instructionsP273 Avoid release to the environment.P391 Collect spills.P501 Dispose of contents/container in accordance with local/regional/national/international regulations. Safety data sheet zinc oxide

Variants from €2.62
Regular price: €19.04
min. 99.7% zinc oxide, White Seal, 500 nm, ZnO, white seal powder, zinc(II) oxide, CAS No.: 1314-13-2
min. 99.7% zinc oxide, White Seal, 500 nm, ZnO, white seal powder, zinc(II) oxide, CAS No.: 1314-13-2
pack size: 1,0kg

Zinc oxide can be used as a pigment, release agent, semiconductor, absorber or smoke generator, among other applications. This grade corresponds to the WHITE SEAL, i.e. the highest quality for zinc oxides. DESIGNATIONZinc oxide, White SealFORMULAZnOAPPEARANCEfine white powderSieve residue at 45µm< 0.01 %Puritymin. 99.70%Pbmax. 50 ppm(M)Cdmax. 30 ppm(M)Cumax. 10 ppm(M)Mnmax. 10 ppm(M)CAS NO.1314-13-2 Specific surface area: 3.5 - 5.5 m²/gAverage particle size: 500 nanometers (0.5 µm) Signal word: Warning! Hazard statements H410 Very toxic to aquatic life with long-lasting effects. Precautionary statements P273 Avoid release to the environment.P391 Collect spillage.P501 Dispose of contents/container in accordance with local/regional/national/international disposal regulations. Safety Data Sheet Zinc Oxide

Variants from €5.83
Regular price: €35.70
min. 99.1% titanium(IV) oxide, TiO2, fine powder, anatase, white, CAS No.: 1317-70-0
min. 99.1% titanium(IV) oxide, TiO2, fine powder, anatase, white, CAS No.: 1317-70-0
pack size: 500g

Titanium dioxide(TiO2) is a widely used material that finds application in various industries. One of the modifications of titanium dioxide is theAnatase-Modification. The anatase modification is characterized by its unique crystal structure and outstanding properties. TheAnatase modification of titanium dioxidehas a tetragonal crystal structure. The atoms are arranged in a specific arrangement that ensures high stability. The crystal structure of the anatase modification allows titanium dioxide to exhibit a variety of properties that make it attractive for various applications. Characteristics High chemical stability Good photocatalysis properties Low electrical resistance High light absorption Large surface area Applications TheAnatase-Modification ofTitanium dioxideis used in various applications including: Sunscreens: Due to its high light absorption properties, titanium dioxide in the anatase modification is used as a UV filter in sunscreens. Photocatalysis: Due to its good photocatalysis properties, anatase titanium dioxide is used in environmental technology to break down pollutants. Dye-sensitized solar cells: Anatase modification is used in the production of dye-sensitized solar cells because it enables efficient conversion of sunlight into electrical energy. Titanium dioxide specifications TiO2: at least 99.11% Chemical specification element Salary S 0,023% Fe2O3 0,014% Nb2O3 0,052% Whiteness: 87.6% Granulometry Size particle size d90 9.8µm d50 6.0µm d10 1.5µm

Content: 0.5 Kilogramm (€20.24 / 1 Kilogramm)

Variants from €3.09
Regular price: €10.12
Tip
min. 97.5% iron oxide, red powder, diiron trioxide, iron(III) oxide, micronized alpha-Fe2O3, CAS No.: 1309-37-1
min. 97.5% iron oxide, red powder, diiron trioxide, iron(III) oxide, micronized alpha-Fe2O3, CAS No.: 1309-37-1
pack size: 1,0kg

Thisred iron oxideis manufactured synthetically and shows next to onehigh purityoneextremely small primary particle size. Beintense vermilion redcan be ideally used in pigment and ceramic recipes.The use as a catalyst or generally as a chemical reagent is also ideal because of the small particle size.Fe2O3at least 97.50%Water-soluble componentsmax. 0.5%Sieve residue 45µmmax. 0.06%PH valueapprox. 4.5Oil numberapprox. 28g/100gdensityapprox. 5.2 g/cm³conductance500 µS/cm"

Variants from €2.38
Regular price: €11.90
Coconut charcoal powder, very fine, 100 µm, coconut shell charcoal
Coconut charcoal powder, very fine, 100 µm, coconut shell charcoal
pack size: 250g

Formula: C Source wood type: coconut shellCAS No.: 7440-44-0 Humidity: < 2.0% Sieve passage: 125 µm (min. 90%)Color: Black

Content: 0.25 Kilogramm (€19.04 / 1 Kilogramm)

Variants from €2.14
Regular price: €4.76
min. 99.36% potassium benzoate, pure, C7H5KO2, fine powder, potassium benzoate, CAS No.: 582-25-2
min. 99.36% potassium benzoate, pure, C7H5KO2, fine powder, potassium benzoate, CAS No.: 582-25-2
pack size: 500g

Potassium benzoate is a salt of benzoic acid that is widely used as a preservative in foods. It is often used to inhibit the growth of microorganisms such as yeast and mold and to extend the shelf life of food. The chemical formula of potassium benzoate is C7H5KO2 and it has a molar mass of 160.21 g/mol. It is a very fine white powder that is highly soluble in water. This is a re-ground version. Typical Chemical/physical analysis values Component Measured value Target range Volatile components 0.8% 0.1 – 2.0% H2O 0.23% 0.2 – 2.0% Acid 0.38% 0.1 – 1.4% Signal word: ATTENTION! Hazard warnings H332+H302 Harmful if inhaled or swallowed. Safety instructions P261 Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapour/aerosol. P264 Wash thoroughly with water after use. P270 Do not eat, drink or smoke when using. P301+P312 IF SWALLOWED: If you feel unwell, call a POISON CENTER or doctor

Content: 0.5 Kilogramm (€22.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €3.09
Regular price: €11.00