Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

min. 98.5% molybdenum disulfide, molybdenum(IV) sulfide, MoS2, very fine 4–5 µm powder, CAS No.: 1317-33-5

Product information "min. 98.5% molybdenum disulfide, molybdenum(IV) sulfide, MoS2, very fine 4–5 µm powder, CAS No.: 1317-33-5"

Molybdenum disulfide is a naturally occurring mineral, referred to in its natural form as molybdenite or jordisite. Its excellent lubricating properties are based on its layered molecular structure. Strong atomic bonds form exclusively within the atomic layers, while significantly weaker van der Waals forces exist between those layers. This results in very easy sliding of the individual planes, which can also be observed in graphite.
Due to its high effectiveness, approximately 1.0 kg of grease (or about 800–900 ml of lubricating paste) can be produced with just 100 g of MoS2. In gear oils, the proportion is often less than 1%. However, in machine suspensions these proportions can vary considerably. Molybdenum disulfide is a widely used dry lubricant in mechanical engineering. The very soft material adheres particularly well to steel and various metals, making it a durable functional material. The applied film is thermally stable up to approximately 350°C or 450°C and exhibits significant resistance to water and most acids.
Also known as: Molybdän(IV)-sulfid, Molybdändisulfid, Molybdändisulfid-Mineral, Molybdändisulfid-Erz, Molybdändisulfidit, Molybdänsulfid, Molybdändisulfid-Verbindung
CAS-Nr.: 1317-33-5
Color: Schwarz
Produktcharakter: feines Pulver
Stoffgruppe: Sulfide
kind of product: chemical
material: Molybdändisulfid
nominal particle size: 4-5µm (fisher number)
purity: min. 98,0 %
zur GPSR-Informationspflicht: Hersteller + Verantwortliche Person: Werth-Metall, Ringstr. 41b, 99428 Grammetal, info@werth-metall.de

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Passend dazu:

min. 98.5% tungsten(IV) sulfide, tungsten disulfide, WS2, 8 µm powder, CAS No.: 1238-09-9
min. 98.5% tungsten(IV) sulfide, tungsten disulfide, WS2, 8 µm powder, CAS No.: 1238-09-9
pack size: 100g

Tungsten disulfide (tungsten(IV) sulfide, WS2) is, similar to our hexagonal boron nitride, molybdenum disulfide, graphite, and PTFE (Teflon), an excellent dry lubricant. However, it exhibits improved physical properties compared to the substances mentioned. It adheres significantly more easily to metallic surfaces, has a high temperature resistance and is chemically inert. Some older combustion engines and engines with a special design burn a certain amount of oil. Should tungsten disulfide be used as an additive for this purpose, it should be noted that this can cause significant combustion residues and thus damage.   Chemical and physical specifications: Density 8.0 g/cm³  Purity: min. 98.5% WS2 Particle size D50 8 μm  Particle size D90 17 μm  Weight loss at 105°C 0.1% 

Content: 0.1 Kilogramm (€297.50 / 1 Kilogramm)

Variants from €19.04
Regular price: €29.75
Discount
Shellac wax, purified and bleached, lac wax, shellac cera
Shellac wax, purified and bleached, lac wax, shellac cera
pack size: 100g

Shellac Wax – Bleached Premium Wax Our high-quality, bleached shellac wax is a natural product obtained through the purification and processing of shellac. It is ideal as a release agent, polishing agent, and protective coating for various industrial applications. Thanks to its unique properties, it is used in the cosmetic, pharmaceutical, and food industries. It is one of the hardest waxes after carnauba wax. Properties & Benefits: 100% natural and biodegradable Excellent water- and grease-repellent effect High melting point (70 – 86°C) for versatile applications Ideal coating agent Optimal solution for high-quality polishes and sealants Applications: Food industry: Gloss coating for fruits, confectionery, and coffee beans Pharmaceutical industry: Gastric-resistant coating for tablets Cosmetics: Ingredient in creams, lipsticks, and hairsprays Wood & furniture care: Natural polishing wax for fine wood surfaces Technical Specifications: Parameter Specification Ester number (mg/g) 30 – 70 Acid number (mg/g) 2 – 15 Saponification number (mg/g) 35 – 85 Iodine number (g/100g) 0.1 – 3 Ash max 1.0% Moisture max 1.0% Specific gravity @ 20℃ 0.93 – 0.98 Melting point (℃) 70 – 86

Content: 0.1 Kilogramm (€45.00 / 1 Kilogramm)

Sale price: €4.50 Regular price: €5.90 (23.73% saved) previously €5.90
PTFE, polytetrafluoroethylene (Teflon), 4 µm powder, extremely fine, white, CAS No.: 9002-84-0
PTFE, polytetrafluoroethylene (Teflon), 4 µm powder, extremely fine, white, CAS No.: 9002-84-0
pack size: 50g

Polytetrafluoroethylene(PTFE) is a highly interesting polymer that has a wide range of applications in various industries. This unique material is valued for its remarkable chemical and physical properties.PTFEis usuallyas an extremely fine powderand offers a wealth of advantages for numerous applications. PTFE is produced by polymerizing tetrafluoroethylene, a colorless and odorless gas. The resulting product is a white powder that has a very large surface area due to its tiny particle size. This enables oneexcellent adhesionon surfaces. One of the most notable properties of PTFE is itsexceptional chemical resistance. It is inert to most chemicals and solventsinsensitive to corrosion. This makes PTFE an ideal choice for applications that come into contact with aggressive substances, such as in the chemical industry or the storage of hazardous materials. Another notable aspect of PTFE is itsexcellent gliding ability. It has onevery low coefficients of friction, making it aslubricantCan be used in various applications (sprayableSolid lubricant/dry lubricants). Whether in plain bearings, seals or as a coating for machine components, PTFE reduces wear and enables smooth operation.Typical chemical and physical specifications:CAS No.: 9002-84-0Bulk density: approx. 300 g/dm³Average particle size (agglomerated): approx. 4 µmAverage particle size (primary particles): approx. 180 nanometersSpecific surface area: 12 m²/gMelting point: 330°C

Content: 0.05 Kilogramm (€200.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.00