Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

PTFE, polytetrafluoroethylene (Teflon), 4 µm powder, extremely fine, white, CAS No.: 9002-84-0

Product information "PTFE, polytetrafluoroethylene (Teflon), 4 µm powder, extremely fine, white, CAS No.: 9002-84-0"

Polytetrafluoroethylene(PTFE) is a highly interesting polymer that has a wide range of applications in various industries. This unique material is valued for its remarkable chemical and physical properties.PTFEis usuallyas an extremely fine powderand offers a wealth of advantages for numerous applications. PTFE is produced by polymerizing tetrafluoroethylene, a colorless and odorless gas. The resulting product is a white powder that has a very large surface area due to its tiny particle size. This enables oneexcellent adhesionon surfaces. 
One of the most notable properties of PTFE is itsexceptional chemical resistance. It is inert to most chemicals and solventsinsensitive to corrosion. This makes PTFE an ideal choice for applications that come into contact with aggressive substances, such as in the chemical industry or the storage of hazardous materials. 
Another notable aspect of PTFE is itsexcellent gliding ability. It has onevery low coefficients of friction, making it aslubricantCan be used in various applications (sprayableSolid lubricant/dry lubricants). Whether in plain bearings, seals or as a coating for machine components, PTFE reduces wear and enables smooth operation.
Typical chemical and physical specifications:
  • CAS No.: 9002-84-0
  • Bulk density: approx. 300 g/dm³
  • Average particle size (agglomerated): approx. 4 µm
  • Average particle size (primary particles): approx. 180 nanometers
  • Specific surface area: 12 m²/g
  • Melting point: 330°C
Also known as: Polytetrafluorethylen, Teflon
CAS-Nr.: 9002-84-0
Color: Weiß
Produktcharakter: feines Pulver
Schüttdichte: 300 g/dm³
Spezifische Oberfläche BET: 12 m²/g
Stoffgruppe: Kunststoffe
kind of product: plastic powder
material: PTFE
nominal particle size: ca. 4 µm (agglomeriert) , ca. 180 nm (Primärpartikel)
zur GPSR-Informationspflicht: Hersteller + Verantwortliche Person: Werth-Metall, Ringstr. 41b, 99428 Grammetal, info@werth-metall.de

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Passend dazu

99.9% Copper Powder, 5µm, flaky-shaped, Metallic Pigment, stabilized, fine
99.9% Copper Powder, 5µm, flaky-shaped, Metallic Pigment, stabilized, fine
pack size: 1,0kg

This copper powthe is specially designed for optical and functional applicationsdeveloped and manufactured worden. This is pure copper, which has been stabilized with 1,5 % oleic acid. In Kunststoffverarbeitung produces outstanding effects in HDPE, LDPE,ABS othe gar PVC. In this context should during the Fertigung of Masterbatches care must be taken to ensure that the powthe nur geringstmöglichen Scherkräften and Verweildauern during hohen Temperaturen ausgesetzt wird. Beide Faktoren könnten sonst the optical Endergebnis negativ beeinflussen. Ebenfalls is this powthe bestens auf den Einsatz in paints/coatings/2K-Harz and screen-printing processes abgestimmt. A ratio of 5/100 (Pigment/Bindemittel) is for ein optisch high-quality result . This produces an impressive copper-metallic effect - the surface sieht anschließend wie ein polished copper sheet aus. Bitte beachten Sie during the processing: screen printing: Maschenweite should drei mal größer als the D90-Wert des powders sein. Aerosol spray cans: Der D90-Wert des powders sollten mindestens drei mal kleiner als the Düsendurchmesser sein. Lacke/paints: Mechanische Einflüsse durch sehr schnell drehende agitators avoid. Dies würde the Partikel beschädigen and den Metallic-Effekt zerstören. Typische chemical and physical Spezifikationen:Purity des Ausgangsmetalls: 99,9 %Laser diffraction: D10 2,75µmLaser diffraction: D50 6,75µmLaser diffraction: D90 16µmBulk density: ca. 0,90 g/cm³Hiding power: ca. 9000 cm³/gAcetone-soluble constituents: 1,5 % (oleic acid)CAS No.: 7440-50-8 Signal word: Danger! Dangerenhinweise H228 - Flammable solid. H302 - Harmful if swallowed H400 - Sehr toxic for aquatic organisms H411 - Toxic for aquatic organisms with long-lasting effects. Precautionary statements P210 - Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking. P273 - release in the Umwelt avoid. P301+P310 - If swallowed: Sofort Giftinformationszentrum, Arzt anrufen. P330 - Rinse mouth P370+P378 - In case of fire: Metallbrandpulver/Zement/Sand zum Löschen use

Variants from €6.55
Regular price: €49.98
Min. 98.0% hexagonal boron nitride α-BN, approx. 1 µm, HBN, white, boron nitride, CAS No. 10043-11-5
Min. 98.0% hexagonal boron nitride α-BN, approx. 1 µm, HBN, white, boron nitride, CAS No. 10043-11-5
pack size: 100g

Hexagonal boron nitride, or h-BN for short, is a high-performance inorganic material made of boron and nitrogen. The material has a characteristic hexagonal crystal structure and, due to its white appearance and layered structure, is often referred to as white graphite. Like graphite, hexagonal boron nitride exhibits excellent lubricity and can be used as a functional material in many technical applications. A significant advantage of h-BN is its high thermal and chemical stability. The material is suitable for applications at high temperatures and under demanding environmental conditions. Furthermore, hexagonal boron nitride is characterized by low wettability with many melts, good thermal shock resistance, and excellent electrical insulation properties. Depending on its purity, grain size, and processing form, h-BN can be used as a powder, coating, molded body, or component of ceramic materials. General Applications of Hexagonal Boron Nitride Due to its versatile properties, hexagonal boron nitride is used in numerous industries. In the aerospace industry, h-BN is used, among other things, as a temperature-resistant material and for thermal and electrical insulation. Hexagonal boron nitride also plays an important role in the electronics industry because it can dissipate heat while simultaneously acting as an electrical insulator. This makes the material suitable, for example, for thermally stressed insulation components and applications in modern semiconductor technologies. In the ceramics industry, h-BN is used to produce high-performance ceramics, refractory materials, and temperature-resistant components. Its low wettability to molten glass and metal also makes hexagonal boron nitride a suitable high-temperature mold release agent. It is used, for example, in the casting and processing of glass, as well as in other thermal manufacturing processes. h-BN offers a practical alternative for applications where a clean separation between the workpiece and the mold is required. The properties of platinum cannot, of course, be fully achieved. Hexagonal boron nitride in nanotechnology and semiconductor technology Hexagonal boron nitride is also used in nanotechnology and in the development of modern semiconductor devices. Its electrical insulation, thermal stability, and layered material structure make h-BN interesting for various research and industrial applications. Particularly with suitable material quality, hexagonal boron nitride can be used as a component of coatings, insulating layers, and special ceramic composites. In particularly pure and appropriately tested quality, h-BN can also be of interest for biomedical applications. However, suitability for implants, prostheses, or other medical products always depends on the specific purity, processing, material quality, and approval. The hexagonal boron nitride we supply is of technical grade and is therefore primarily intended for industrial, technical, and commercial applications. Technical Boron Nitride for Demanding Applications Our hexagonal boron nitride (h-BN) is suitable for numerous applications where a combination of temperature resistance, electrical insulation, chemical stability, and good release properties is required. Whether as a raw material for ceramic products, as a component of technical coatings, as a high-temperature mold release agent, or for applications in the electronics and semiconductor industries – h-BN is a versatile material for demanding industrial processes.  

Content: 0.1 Kilogramm (€990.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €50.00
Regular price: €99.00
min. 98.5% molybdenum disulfide, molybdenum(IV) sulfide, MoS2, very fine 4–5 µm powder, CAS No.: 1317-33-5
min. 98.5% molybdenum disulfide, molybdenum(IV) sulfide, MoS2, very fine 4–5 µm powder, CAS No.: 1317-33-5
pack size: 50g

Molybdenum disulfide is a naturally occurring mineral, referred to in its natural form as molybdenite or jordisite. Its excellent lubricating properties are based on its layered molecular structure. Strong atomic bonds form exclusively within the atomic layers, while significantly weaker van der Waals forces exist between those layers. This results in very easy sliding of the individual planes, which can also be observed in graphite.Due to its high effectiveness, approximately 1.0 kg of grease (or about 800–900 ml of lubricating paste) can be produced with just 100 g of MoS2. In gear oils, the proportion is often less than 1%. However, in machine suspensions these proportions can vary considerably. Molybdenum disulfide is a widely used dry lubricant in mechanical engineering. The very soft material adheres particularly well to steel and various metals, making it a durable functional material. The applied film is thermally stable up to approximately 350°C or 450°C and exhibits significant resistance to water and most acids.

Content: 0.05 Kilogramm (€333.20 / 1 Kilogramm)

Regular price: €16.66
min. 98.5% tungsten(IV) sulfide, tungsten disulfide, WS2, 8 µm powder, CAS No.: 1238-09-9
min. 98.5% tungsten(IV) sulfide, tungsten disulfide, WS2, 8 µm powder, CAS No.: 1238-09-9
pack size: 250g

Tungsten disulfide (tungsten(IV) sulfide, WS2) is, similar to our hexagonal boron nitride, molybdenum disulfide, graphite, and PTFE (Teflon), an excellent dry lubricant. However, it exhibits improved physical properties compared to the substances mentioned. It adheres significantly more easily to metallic surfaces, has a high temperature resistance and is chemically inert. Some older combustion engines and engines with a special design burn a certain amount of oil. Should tungsten disulfide be used as an additive for this purpose, it should be noted that this can cause significant combustion residues and thus damage.   Chemical and physical specifications: Density 8.0 g/cm³  Purity: min. 98.5% WS2 Particle size D50 8 μm  Particle size D90 17 μm  Weight loss at 105°C 0.1% 

Content: 0.25 Kilogramm (€261.80 / 1 Kilogramm)

Variants from €19.04
Regular price: €65.45
71 µm graphite powder, CAS No.: 7782-42-5, flake graphite, pure, natural, anthracite, fine powder
71 µm graphite powder, CAS No.: 7782-42-5, flake graphite, pure, natural, anthracite, fine powder
pack size: 500g

Carbon: 85 - 90% Density: 253 g/dm³Humidity: 0.37%Sieve residue on 71µm sieve: max. 15.0%Sieve passage 71µm sieve: min. 85.0% Typical applications:  Dry lubricant (replacement for molybdenum disulfide) Conductive paints and plasticsAdditive against static charge metallurgy Flame retardants

Content: 0.5 Kilogramm (€20.94 / 1 Kilogramm)

Variants from €3.45
Regular price: €10.47