Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

min. 99.1% copper sulfate pentahydrate, CuSO4·5H2O, CAS No.: 7758-99-8

Product information "min. 99.1% copper sulfate pentahydrate, CuSO4·5H2O, CAS No.: 7758-99-8"

Immerse yourself in the world of versatile applications with our high-quality copper sulfate. As a leading supplier of chemicals for a wide range of purposes, we are proud to offer you a product of the highest quality.

Versatile uses:
  1. Agricultural Applications: Copper sulfate is commonly used in agriculture to protect plants from fungal attack and to control the growth of algae in ponds and watercourses. It is also used in animal nutrition as a trace element additive.
  2. Industrial Applications: In industry, copper sulfate is used as a catalyst, in electroplating, in the production of dyes, pigments and many other chemical compounds.
  3. Gardening and garden care: Hobby gardeners value copper sulfate as an effective remedy against mold, moss and algae on plants, paths and walls.
  4. Laboratory and educational applications: Copper sulfate is also used in laboratories and educational institutions, both for experimental purposes and as a component of teaching materials.
Quality and safety:

Our copper sulfate is manufactured to strict quality standards and undergoes careful quality control to ensure you receive a product of the highest purity. It is important to note that copper sulfate in its pure form is caustic and certain safety precautions must be taken when handling it. Please read the safety warnings and instructions carefully before use.

Order now:

Discover the numerous possible uses of copper sulfate and order today! With our fast shipping and dedicated customer service, we guarantee you a shopping experience that exceeds your expectations. Buy high quality copper sulfate now and take your projects to the next level!

Chemical Specification:

Formula: CuSO4 5H2O
UN number: 3077
Purity: min. 99.1%
CAS No.: 7758-99-8
N: < 0.001%
Fe: < 0.0130%
Pb: < 0.005%
Ni: < 0.008%
ÄTZENDACHTUNGKupfersulfat online kaufen
Signal word: Danger!
Danger information

H315 Causes skin irritation
H319 Causes serious eye irritation
H302: Harmful if swallowed
Safety instructions

P273: Avoid release to the environment
P264: Wash thoroughly after use
P270: Do not eat, drink or smoke when using.
P301+P312: If swallowed: If you feel unwell, call a POISON CENTER or ARTZ.
P330: Rinse mouth
P501: Dispose of contents/container in accordance with local regional, national, international regulations.
H400: Very toxic to aquatic life
Also known as: Kupfer(II)-sulfat, Kupfervitriol, blauer Galitzenstein, Blaustein, copper sulphate
CAS-Nr.: 7758-99-8
Color: Blau
Eisen (Fe): < 0,0130 %
Nickel: < 30 ppm
Produktcharakter: grobes Pulver
Stickstoff: < 0,001 %
Stoffgruppe: Sulfate
kind of product: chemical
lead: < 0,005 %
material: Kupfersulfat-Pentahydrat
purity: min. 99,0 %
zur GPSR-Informationspflicht: Hersteller + Verantwortliche Person: Werth-Metall, Ringstr. 41b, 99428 Grammetal, info@werth-metall.de

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Passend dazu:

min. 98% ammonium sulfate, technical grade, diammonium sulfate, ammonium sulfate, CAS No.: 7783-20-2
min. 98% ammonium sulfate, technical grade, diammonium sulfate, ammonium sulfate, CAS No.: 7783-20-2
pack size: 250g

The Ammonium Sulfate we supply is of high quality. It is supplied as crystalline free-flowing powder . Ammonium sulfate is increasingly used in agriculture because it offers the decisive advantage of providing both sulfur and nitrogen. It is used in higher grades to precipitate and purify proteins, or is used as an additive to produce flame-retardant products. In combination with copper sulfate, it is very effective in treating water in pools. Chemical Specification CAS No. 7783-20-2 Formula (NH4)2SO4 Purity min. 98% Humidity max. 0.2% Heavy metals  < 20 ppm

Content: 0.25 Kilogramm (€8.56 / 1 Kilogramm)

Variants from €1.07
Regular price: €2.14
min. 98% monoammonium phosphate (MAP), ammonium dihydrogen phosphate, 12-61-0, fire-extinguishing powder, fertilizer, CAS No.: 7722-76-1
min. 98% monoammonium phosphate (MAP), ammonium dihydrogen phosphate, 12-61-0, fire-extinguishing powder, fertilizer, CAS No.: 7722-76-1
pack size: 10,0kg

The Monoammonium Phosphate (MAP) we supply is of high quality. It is supplied as a crystalline, free-flowing powder. However, it can solidify over storage. This does not represent a reduction in quality. - MAP is mainly used in agriculture as a supplier of nitrogen and phosphorus. It has also become established in extinguishing powders for fighting fires. CAS No. 7722-76-1 Formula (NH4)H2PO4 Purity min. 98% Moisture max. 0.2% Nitrogen (as NH4) 12% Phosphorus (P2O4) 61.4% Phosphorus (P) 26.8%

Content: 10 Kilogramm (€8.33 / 1 Kilogramm)

Variants from €2.38
Regular price: €83.30
90µm iron powder, 98.0% pure, irregular, CAS No.: 9439-89-6
90µm iron powder, 98.0% pure, irregular, CAS No.: 9439-89-6
pack size: 10,0kg

Elemental Iron Powder is produced in various ways. The product presented here comes from water atomization, in which the molten iron is atomized using a directed stream of water and then sifted and classified. The recommendation for storage is to store the material in conditions that are as dry as possible, otherwise rust formation is to be expected (high purity). Areas of application: - metallurgical additive - Effect powder for magic and fire shows - chemical starting material- magnetic dust for the visual demonstration of B-field lines (magnetic field lines) - Rust effect paint - "Pisspaintings" - and much more. Chemical/physical examination: Formula: Fe Content: min. 98.0% CAS no.: 9439-89-6 Sieve passage: d90 90µm

Content: 10 Kilogramm (€7.14 / 1 Kilogramm)

Variants from €1.43
Regular price: €71.40
99.6% copper powder, copper powder, 45-LD, irregular, water-atomized
99.6% copper powder, copper powder, 45-LD, irregular, water-atomized
pack size: 500g

This copper powder is produced by water atomisation . This results in irregularly shaped primary particles with increased interlocking effect. However, this means that the powder is only suitable to a limited extent for AM processes. Compared to the air-atomised variant, which is also available from us, grade "LD" has an approximately 30% lower bulk density.Further typical fields of application:Antifouling coatingsFriction liningsSintered componentsPlastics engineering (as a filler)Soldering technologyCatalyst (chem.)Silver production (precipitation of silver in silver nitrate solution)Antibacterial / antiviral coatingsPaint coatings (so-called "piss paintings") -> WARNING: This powder is not suitable as a pigment. For this purpose, please use our flake-shaped powdersTypical chemical / physical specifications:Copper: min. 99.6 %Oxygen: max. 0.2 %Particle size distribution (typical)> 149 µm (100 mesh): 0.0 %> 105 µm (140 mesh): 1.6 %> 44 µm (325 mesh): 35.0 %Bulk density: 3.0 - 3.6 g/cm³CAS No.: 7440-50-8 Signal word: WARNING! Hazard statements:H412 Harmful to aquatic life with long lasting effects.Precautionary statements:P273 Avoid release to the environment.P391 Collect spillage.

Content: 0.5 Kilogramm (€39.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €5.20
Regular price: €19.50
99.5 % copper powder 45µm, air atomized, spherical
99.5 % copper powder 45µm, air atomized, spherical
pack size: 500g

This copper powder is produced by air atomisation . This process creates irregular and partly spherical primary particles. Powders obtained by this process show a higher bulk and tap density compared to dendritic powders.Further typical fields of application:Antifouling coatingsFriction liningsPlastics engineering (as a filler)Soldering technologyCatalyst (chem.)Silver production (precipitation of silver in silver nitrate solution)Antibacterial / antiviral coatingsPaint coatings (so-called "piss paintings") -> ATTENTION: This powder is not suitable as a pigment. For this purpose, please use our flake-shaped powdersTypical chemical / physical specifications:Copper: min. 99.5 %Particle size distribution (typical)D10 12.0 - 17.0 μm D50 22.0 - 31.0 μm D90 32.0 - 43.0 μmBulk density: 4.6 to 4.9 g/cm³CAS No.: 7440-50-8 Signal word: WARNING! Hazard statements:H412 Harmful to aquatic life with long lasting effects.Precautionary statements:P273 Avoid release to the environment.P391 Collect spillage. "

Content: 0.5 Kilogramm (€39.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €5.20
Regular price: €19.50
min. 99.9% sodium carbonate monohydrate, powder, E500, Na2CO3·H2O, CAS No.: 5968-11-6
min. 99.9% sodium carbonate monohydrate, powder, E500, Na2CO3·H2O, CAS No.: 5968-11-6
pack size: 1,0kg

Sodium Carbonate MONOHYDRATE – A Versatile Chemical Compound Sodium Carbonate MONOHYDRATE (chemical formula: Na2CO3 · H2O), commonly known in commerce as Soda, Washing Soda, or Soda Ash, is a white, crystalline substance characterized by excellent water solubility. This chemical compound is used in numerous industrial and household applications. Important Application Areas of Sodium Carbonate Food Industry In the food industry, sodium carbonate is used as a pH regulator and buffer to stabilize the pH value of various food products. Additionally, it serves as an effective leavening agent that aerates doughs and ensures optimal volume increase during the baking process. Household Cleaning As a universal cleaning agent and degreaser, sodium carbonate proves effective in household cleaning. It effectively removes grease and oil residues as well as stubborn stains. The compound is also a fixed component of many commercial cleaning products. Glass Industry In glass manufacturing, sodium carbonate plays a central role because it significantly lowers the melting temperature and positively influences the viscosity of the glass melt. Additionally, it is used for cleaning and polishing glassware. Water Treatment and Paper Industry For pH regulation and removal of metal ions, sodium carbonate is used in water treatment. In the paper and cellulose industry, it is used for pulp bleaching. Sodium carbonate is also found in various household products such as bath bombs, carpet cleaners, and detergents. The CAS number of this compound is: 5968-11-6 Typical Chemical-Physical Specifications Analysis Parameter Unit of Measurement Requirement Sodium Carbonate (Na2CO3) % ≥ 99.9 Sodium Chloride (NaCl) % ≤ 0.09 Iron Oxide (Fe2O3) % ≤ 0.002 Sodium Sulfate (Na2SO4) % ≤ 0.02 Moisture Loss (Drying Loss) % ≤ 0.5 Water-Insoluble Constituents % ≤ 0.02 Bulk Density kg/dm³ 0.58 – 0.68 Sieve Residue (2.5 mm) % ≤ 1.0 Sieve Passage (0.4 mm) % ≥ 90.0

Variants from €1.31
Regular price: €8.33
min. 99.5% sodium carbonate, anhydrous, powder, E500, Na2CO3, CAS No.: 497-19-8
min. 99.5% sodium carbonate, anhydrous, powder, E500, Na2CO3, CAS No.: 497-19-8
pack size: 1,0kg

Sodium carbonate, also known as soda, baking soda or washing soda, is a chemical compound with the formula Na2CO3. It is a white, crystalline powder or granulate that is highly soluble in water. Sodium carbonate is a widely used chemical product and has many applications in various fields.An important area of ​​application for sodium carbonate is in the food industry. It is used as an acidity regulator and buffer to stabilize pH in various foods. It can also be used as a leavening agent to loosen dough and promote volume increase during the baking process.In household cleaning, sodium carbonate is often used as a cleaning agent and degreaser. It can help remove grease and oil residue and loosen stubborn stains. It is also an ingredient in many commercial cleaning products.Sodium carbonate is also used in the glass industry. It plays an important role in the production of glass as it reduces the melting temperature and affects the viscosity of the glass melt. It can also be used to clean and polish glassware.Sodium carbonate is also used in water treatment, for example to regulate pH and remove metal ions. It is also used in the paper and cellulose industry to bleach pulp.Sodium carbonate can also be found in some household products such as bath bombs, carpet cleaners, and as an ingredient in laundry detergent.CAS No.: 497-19-8Typical chemical and physical specificationsParameter unit specificationNa2CO3% min. 99.5NaCl% max. 0.15Fe2O3% max. 0.0025Na2SO4% max. 0.02Drying loss % max. 0.5Water-insoluble components % max. 0.02Bulk density kg/dm³ 0.58 - 0.68Sieve residue 2.5 mm % max. 1.0Sieve passage 0.4 mm % min. 90.0

Variants from €1.07
Regular price: €6.07
Manganese sulfate monohydrate, MnSO4·H2O, technical grade, powder, CAS No.: 10034-96-5
Manganese sulfate monohydrate, MnSO4·H2O, technical grade, powder, CAS No.: 10034-96-5
pack size: 100g

Manganese sulfate, also known asManganese(II) sulfate, is a chemical compound consisting of manganese, sulfur and oxygen. It has the chemical formulaMnSO4and is a widely used manganese salt.Manganese sulfate is used in various applications including agricultureFertilizers. It contains important nutrients that are essential for plant growth, especiallymanganese, which plays a role in photosynthesis and enzyme activity.Manganese sulfate is also found in theWater treatmentUse. It will be asflocculantsused to remove pollutants from wastewater and improve water quality.Manganese sulfatealso has applications in the chemical industry, for example as a component of electrolyte solutionsBatteries. It serves to enable electrochemical reactions and store energy. Signal word:DANGER! Safety instructions: H373:May cause damage to organs (through prolonged or repeated exposure). H410:Very toxic to aquatic organisms with long lasting effects. Danger warnings: P260:Do not breathe dust/smoke/gas/mist/vapour/aerosol. P264:Wash thoroughly after use. P270:Do not eat, drink or smoke when using. P273:Avoid release into the environment. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P301+P312:IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell. P302+P352:IF ON SKIN: Wash with plenty of soap and water. P333+P313:If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention. P314:If you feel unwell, seek medical advice/attention. P391:Collect spilled substance. Typical chemical values parameter Value / unit Mn at least 31.0% As approx. 1.6 mg/kg Pb approx. 4.5 mg/kg CD approx. 4.0 mg/kg

Content: 0.1 Kilogramm (€25.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €2.50
min. 98.0% iron sulfate heptahydrate, FeSO4·7H2O, technical grade, powder, CAS No.: 7782-63-0
min. 98.0% iron sulfate heptahydrate, FeSO4·7H2O, technical grade, powder, CAS No.: 7782-63-0
pack size: 100g

Iron(II) Sulfate Heptahydrate (FeSO₄ · 7H₂O) is a light green, crystalline iron salt with high water solubility. It is widely used in agriculture, horticulture, water treatment, industry, and laboratory applications. Chemical Name: Iron(II) sulfate heptahydrateMolecular Formula: FeSO₄ · 7H₂OCAS No.: 7782-63-0EC No.: 231-753-5Molar Mass: 278.01 g/molAppearance: Light green to blue-green crystals / granulesSolubility: Highly soluble in waterQuality: Technical grade Signal word: WARNING! Hazard Statements:H302: Harmful if swallowed. H315: Causes skin irritation. H319: Causes serious eye irritation. Precautionary Statements: P264: Wash thoroughly after handling. P270: Do not eat, drink or smoke when using this product. P280: Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell. P330: Rinse mouth. P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water. P332 + P313: If skin irritation occurs: Get medical advice/attention. P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. P337 + P313: If eye irritation persists: Get medical advice/attention. P501: Dispose of contents/container in accordance with local/regional/national regulations. Typical Chemical Values Parameter Value / Unit Fe min. 19.7 % As max. 2 ppm Pb max. 20 ppm Cd max. 5 ppm

Content: 0.1 Kilogramm (€25.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €2.50