Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

min. 97.5% iron oxide, red powder, diiron trioxide, iron(III) oxide, micronized alpha-Fe2O3, CAS No.: 1309-37-1

Product information "min. 97.5% iron oxide, red powder, diiron trioxide, iron(III) oxide, micronized alpha-Fe2O3, CAS No.: 1309-37-1"

Thisred iron oxideis manufactured synthetically and shows next to onehigh purityoneextremely small primary particle size. Beintense vermilion redcan be ideally used in pigment and ceramic recipes.
The use as a catalyst or generally as a chemical reagent is also ideal because of the small particle size.
Fe2O3
at least 97.50%
Water-soluble componentsmax. 0.5%
Sieve residue 45µmmax. 0.06%
PH valueapprox. 4.5
Oil numberapprox. 28g/100g
densityapprox. 5.2 g/cm³
conductance500 µS/cm
"
Also known as: Hämatit, rotes Eisenoxid, Dieisentrioxid, Eisensesquioxid, red iron oxide, fe2o3
CAS-Nr.: 1309-37-1
Color: Rot
Fe2O3: min. 97,5 %
Leitfähigkeit: ca. 500 µS/cm
Produktcharakter: feines Pulver
Stoffgruppe: Oxide
Wasserlösliche Bestandteile: max. 0,5 %
kind of product: chemical
material: Eisen(III)oxid
ph-Wert: ca. 4,5
zur GPSR-Informationspflicht: Hersteller + Verantwortliche Person: Werth-Metall, Ringstr. 41b, 99428 Grammetal, info@werth-metall.de
Ölzahl (ISO 787/5): 28 g/100g

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Passend dazu

min. 99.36% potassium benzoate, pure, C7H5KO2, fine powder, potassium benzoate, CAS No.: 582-25-2
min. 99.36% potassium benzoate, pure, C7H5KO2, fine powder, potassium benzoate, CAS No.: 582-25-2
pack size: 500g

Potassium benzoate is a salt of benzoic acid that is widely used as a preservative in foods. It is often used to inhibit the growth of microorganisms such as yeast and mold and to extend the shelf life of food. The chemical formula of potassium benzoate is C7H5KO2 and it has a molar mass of 160.21 g/mol. It is a very fine white powder that is highly soluble in water. This is a re-ground version. Typical Chemical/physical analysis values Component Measured value Target range Volatile components 0.8% 0.1 – 2.0% H2O 0.23% 0.2 – 2.0% Acid 0.38% 0.1 – 1.4% Signal word: ATTENTION! Hazard warnings H332+H302 Harmful if inhaled or swallowed. Safety instructions P261 Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapour/aerosol. P264 Wash thoroughly with water after use. P270 Do not eat, drink or smoke when using. P301+P312 IF SWALLOWED: If you feel unwell, call a POISON CENTER or doctor

Content: 0.5 Kilogramm (€22.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €3.09
Regular price: €11.00
min. 98.5% strontium carbonate powder, finely ground, strontium carbonate, CAS No.: 1633-05-2
min. 98.5% strontium carbonate powder, finely ground, strontium carbonate, CAS No.: 1633-05-2
pack size: 100g

Strontium carbonateis a harmless and widely used industrial material. It can be used as a pigment, color improver (absorber in picture tubes) but also in electromagnets. It is primarily derived from naturally occurring minerals such as celestine.Typical chemical/physical specifications:Formula: SrCO3 CAS No.: 1633-05-2 Heavy metal content: < 1 ppm HCl soluble: 0.001% Filling density: 0.769 kg/dm³ SrCO3+BaCO3: > 98.5% SrCO3: 97.05% BaO: 1.06% CaO: 0.37% Na2O: 0.003% S: <0.005% N: 0.15% Fe2O3: <1 ppm Particle size: D50 9.24 µm

Content: 0.1 Kilogramm (€17.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €1.79
min. 99.9% bismuth trioxide, Bi2O3, 10 µm powder, bismuth oxide, dibismuth trioxide, CAS No.: 1304-76-3
min. 99.9% bismuth trioxide, Bi2O3, 10 µm powder, bismuth oxide, dibismuth trioxide, CAS No.: 1304-76-3
pack size: 1,0kg

Bismuth trioxide is a chemical compound consisting of the elements bismuth and oxygen. It has the chemical formula Bi2O3. Bismuth oxide is used in various industries due to its properties and applications. In the glass industry , bismuth trioxide is used as an additive for optical glass because it changes the refractive index of the glass. This also leads to a changed light refraction / refractive index, which leads to an improved optical quality of the glass. Bismuth trioxide is also used as a catalyst in polymers to accelerate the polymerization . In the ceramic industry , Bismuth (III) oxide is used as a glaze additive to create a shiny Surface to achieve. It is also used as a dye for ceramic products, giving them a characteristic yellow color. In the electronics industry, bismuth trioxide is used as a dielectric in capacitors and as an alloy additive for solder materials. A distinctive property of the oxide is that it influences remanence and coercive field strengths in electromagnetic components. Extremely fast switching electromagnets have already been developed with the help of the addition of bismuth trioxide. Chemical and physical properties CAS No.: 1304-76-3 Tamped density: 3.6 g/cm³ Average particle size: D50 < 10 µm Drying loss: < 0.1% Bi: > 89.3% Li: < 5 ppm Na: < 2 ppm K: < 2 ppm Ca: < 5 ppm Mg: < 2 ppm Al: < 5 ppm Si: < 5ppm As: < 2 ppm Cd: < 5 ppm Fe: < 5 ppm Sn: < 5 ppm Ni: < 5 ppm Cu: < 2 ppm Pb: < 5ppm Ag: 2 ppm Sb: < 5 ppm Cl: < 10 ppm SO4-: < 10 ppm

Variants from €7.14
Regular price: €45.00
Atomized aluminum grit "T10", 250–425µm, 96.5% aluminum
Atomized aluminum grit "T10", 250–425µm, 96.5% aluminum
pack size: 1,0kg

This aluminum powder is produced in Europe via atomization with air. It is characterized by irregular primary particles.Preferred areas of applicationFiller in polymer processing (2K systems, filler)Adjusting thermal conductivity in polymers and/or increasing strengthChemical reducing agent / Gas generatorsMetallurgyFiltersPyrotechnicsNot dangerous goods within the meaning of the transport regulationsPurity: 96.9% (Al)Particle shape: irregular, spattery Made from primary aluminumGranulometry: >450µm:   0.4%< 250µm: 8.80% Bulk density: 0.940 g/cm³CAS No.: 7429-90-5

Variants from €3.09
Regular price: €22.49
Aluminium powder, min. 99.7%, 325mesh, air atomized, irregular
Aluminium powder, min. 99.7%, 325mesh, air atomized, irregular
pack size: 500g

This aluminum powder is produced in Europe by atomizing it with air. It is characterized by irregular primary particles and thus good green strength.Preferred areas of application Filler in polymer processing (2K systems, filler) Adjusting thermal conductivity in polymers and/or increasing strength Chemical reducing agent / gas generators Pyrotechnics Not a hazardous material in the sense of transport regulations Particle shape: irregular, spattered Made from primary aluminum CAS No.: 7429-90-5 Typical analysis values Al: min. 99.7% Fe: 0.13% Si: 0.03% Cu: max. 0.003% Granulometry D10 14.6 μm D50 47.5 μm D90 129 μm

Content: 0.5 Kilogramm (€18.80 / 1 Kilogramm)

Variants from €2.98
Regular price: €9.40