Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Stainless steel powder 316L, 40µm, corrosion protection pigment

Product information "Stainless steel powder 316L, 40µm, corrosion protection pigment"

Stainless steel powder shows higher hardness and abrasion resistance compared to zinc powder pigments . The present platelet-shaped (flaky) powder is oriented lamellarly in several levels in the binder base, with the primary particles always overlapping (non-leafing). This always ensures excellent corrosion protection against rust and UV radiation - even if the substrate is partially worn / scratched. In certain applications it can make sense to add zinc pigment to achieve a better shine.
Suitable especially for solvent-based binders.

Typical specification

Acetone-soluble components (fats): 0.3 - 0.55%
Material: 316L (stainless steel)

Particle size distribution (typical values)

  • D90: 62-70 µm
  • D50: 30 - 40 µm
  • D10: 8 - 14.0 µm
Signal word: ATTENTION! Hazardous to the environmentGIFTIG
Danger warnings

H317 May cause an allergic skin reaction.
H373 May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure.
H413 May cause long-term harmful effects to aquatic life.

Safety instructions

P201 Obtain special instructions before use.
P260 Do not breathe dust/smoke/gas/mist/vapour/aerosol.
P273 Avoid release to the environment.
P280 Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.
P308 + P313 IF exposed or concerned: Get medical advice/attention.
P333 + P313 If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention.

Color: Grau
acetone soluble content: 0,3 - 0,55 %
kind of product: metal powder
material: Edelstahl 316L
nominal particle size: 40µm
particle shape: flaky
zur GPSR-Informationspflicht: Hersteller + Verantwortliche Person: Werth-Metall, Ringstr. 41b, 99428 Grammetal, info@werth-metall.de

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Ähnliche Artikel:

"Lamp Black", flame soot powder, industrial carbon black, Carbon Black, CAS No.: 1333-86-4
"Lamp Black", flame soot powder, industrial carbon black, Carbon Black, CAS No.: 1333-86-4
pack size: 1,0kg

Flame sootorCarbon Black / Carbon Black / Lamp Black is produced by burning hydrocarbons with reduced oxygen supply. The flame black powder we offer is typically nanoscale. Among other things, it is also suitable as an extremely opaque black pigment.  This is a prilled version. This means that significantly less dust is created during handling and the material is easier to dose andIn addition, the environmental impact is significantly reduced.Possible applications: Additive in polymers Conductive paints (ESD applications) Polymer-based energy storage Black pigment (e.g. toner) Flame retardant coatings and much more. Chemical/physical examination: Average particle size: 95nm (0.095µm) - based on primary particlesResidue on 45µm sieve: 4ppm Toluene extractable components (DIN 53553): 0.010% CAS No.: 1333-86-4 Variety: 101 Carbon min.: 99.9% Opacity (ISO 787/16 & 24): 26.0% (ITRB) Blackness (DIN 55979): 210 PH value: 7.5 Tamping density: 260 g/l Dibutyl phthalate absorption: 0.118 dm³/100g

Variants from €2.38
Regular price: €20.83
"Lamp Black", pelletized flame soot powder, industrial carbon black, Carbon Black, CAS No.: 1333-86-4
"Lamp Black", pelletized flame soot powder, industrial carbon black, Carbon Black, CAS No.: 1333-86-4
pack size: 250g

Flame sootorCarbon Black / Carbon Black / Lamp Black is produced by burning hydrocarbons with reduced oxygen supply. The flame black powder we offer is typically nanoscale. Among other things, it is also suitable as an extremely opaque black pigment. Possible applications: Additive in polymers Conductive paints (ESD applications) Polymer-based energy storage Black pigment (e.g. toner) Flame retardant coatings and much more. Chemical/physical examination: Average particle size: 95nm (0.095µm) - based on primary particlesResidue on 45µm sieve: 4ppm Toluene extractable components (DIN 53553): 0.010% CAS No.: 1333-86-4 Variety: 101 Carbon min.: 99.9% Opacity (ISO 787/16 & 24): 26.0% (ITRB) Blackness (DIN 55979): 210 PH value: 7.5 Tamping density: 260 g/l Dibutyl phthalate absorption: 0.118 dm³/100g" ThisDextrin (canary dextrin) will be outCornstarchwon. The starch is mixed with steam or catalytically active acid under increased temperature and pressure. This converts the otherwise insoluble starch into awater soluble product, which mainly asbinderapplies. A commonly known use is thisWet adhesive coating (also called gumming) of postage stamps and kraft paper tapes. However, it is also used as a food additive or as a binding agent in pharmaceuticals. The material isvery soluble in waterand binds even at low moisture levels. There are now many dextrin-based artists' colors on the market (mixture of dextrin and pigment, as well as water). Product dataCAS No.: 9004-53-9 Average particle size: 17.50 µmHumidity: max. 10% [MCL 002B]pH value: 2.5 - 4.0 [20% solution]RVA viscosity: 960-2040 mPa*s [MCL 106T]Insoluble components: max. 2% [MCL 340A]Reduced sugar: max. 4.2% [MCL 050A]Bulk density: approx. 0.55 kg/dm³ [MCL 095A]

Content: 0.25 Kilogramm (€24.76 / 1 Kilogramm)

Variants from €2.38
Regular price: €6.19
Tip
1.8–2.0 mm zirconia grinding beads, smooth, zirconia beads, milling and grinding beads, ceramic balls
1.8–2.0 mm zirconia grinding beads, smooth, zirconia beads, milling and grinding beads, ceramic balls
pack size: 10,0kg

ThisZirconium oxide-Pearls areextraordinarily hardand show a highResistance to aggressive media. Chemical/Physical Specifications ZrO2+ HfO2: 58.0% SiO2: 37.0% Other: 5.0%  Bulk density: 2.5 g/cm³  Specific gravity: 4.1 g/cm³ Vickers hardness: 1000 HV 1 Areas of application: - Colors (dispersing media) - Agrochemistry - magnetic paints - Clay minerals - Pigment production - Minerals - Ceramic processing

Content: 10 Kilogramm (€19.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €3.50
Regular price: €190.00
10.5mm Protective stoppers, LDPE, natural, with seal, plastic
10.5mm Protective stoppers, LDPE, natural, with seal, plastic
pack size: 100

The insertion and holding force generally depends on the difference between the hole diameter and the plug diameter. It is considered optimal when the plug is 0.5 mm larger than the hole. These plugs are ideal for holes with a diameter of  4.5 mm.Our hole plugs are used, among other things, in mechanical engineering as dust seals, in paint shops as protection against aerosols in unwanted areas, or simply as closures for salt shakers in ceramic workshops.

Variants from €1.50
Regular price: €8.33
10.8 mm Protective Plug, LDPE, natural, with flange, plastic
10.8 mm Protective Plug, LDPE, natural, with flange, plastic
pack size: 500

The insertion and holding force generally depends on the difference between the hole diameter and the plug diameter. It is considered optimal when the plug is 0.5 mm larger than the hole. These plugs are ideal for holes with a diameter of  4.5 mm.Our hole plugs are used, among other things, in mechanical engineering as dust seals, in paint shops as protection against aerosols in unwanted areas, or simply as closures for salt shakers in ceramic workshops.

Content: 500 Stück (€6.66 / 100 Stück)

Variants from €1.50
Regular price: €33.32
10mm Ceramic balls, 99% Al2O3, round, matte, Milling balls, white
10mm Ceramic balls, 99% Al2O3, round, matte, Milling balls, white
pack size: 500g

Extremely hard milling balls with a high alumina content of min. 99.0%. They are highly resistant to corrosive stresses such as acids, bases, gases, vapors, or salts (with the exception of hydrofluoric acid). Their extremely high hardness makes them ideal grinding media for mills of various designs. Thanks to their low wear and thus low contamination of the milled material, they offer high cost-effectiveness while ensuring consistently high grinding results. The balls have no pressing edge. Due to their very high Al₂O₃ content, these balls are the perfect choice for grinding tasks with special purity requirements where impurities are critical. Chemical and physical specifications Diameter: 10 mm +/- 0.2 mm Density (specific weight): 3.3 to 3.6 g/cm³ [+/- 0.07] Hardness (Mohs): ~9 Thermal conductivity (30 - 100°C): 19 - 30 W/m·K Heat resistance: up to 1 650 °C Water absorption: max. 5.0% Compressive strength: 2 500 N Al₂O₃: ≥ 99% SiO₂: ≤ 0.2% Fe₂O₃: ≤ 0.12% CaO + MgO: ≤ 0.2% TiO₂: ≤ 0.06% Na₂O: ≤ 0.2% K₂O: ≤ 0.1%

Content: 0.5 Kilogramm (€47.60 / 1 Kilogramm)

Variants from €4.76
Regular price: €23.80
11.5mm Protective stoppers, LDPE, natural, with seal, plastic
11.5mm Protective stoppers, LDPE, natural, with seal, plastic
pack size: 100

The insertion and holding force generally depends on the difference between the hole diameter and the plug diameter. It is considered optimal when the plug is 0.5 mm larger than the hole. These plugs are ideal for holes with a diameter of  4.5 mm.Our hole plugs are used, among other things, in mechanical engineering as dust seals, in paint shops as protection against aerosols in unwanted areas, or simply as closures for salt shakers in ceramic workshops.

Variants from €1.19
Regular price: €10.71
12.5 mm protective plug for M14 bore, LDPE, natural, with flange, plastic plug
12.5 mm protective plug for M14 bore, LDPE, natural, with flange, plastic plug
pack size: 100

The setting and holding force generally depends on the difference between the bore and plug diameters. It is considered optimal if the plug is 0.5 mm larger than the hole. These plugs fit perfectly into a 12.0 mm diameter hole or for M14 threaded holes.The insertion depth is 7.0 mm.Our hole plugs are used, among other things, in mechanical engineering as dust seals, in paint shops as protection against aerosols in unwanted areas, or simply as closures for salt shakers in ceramic workshops. used.

Variants from €1.50
Regular price: €8.33
13.5mm Protective stoppers, LDPE, natural, with seal, plastic
13.5mm Protective stoppers, LDPE, natural, with seal, plastic
pack size: 20

The insertion and holding force generally depends on the difference between the hole diameter and the plug diameter. It is considered optimal when the plug is 0.5 mm larger than the hole. These plugs are ideal for holes with a diameter of  4.5 mm.Our hole plugs are used, among other things, in mechanical engineering as dust seals, in paint shops as protection against aerosols in unwanted areas, or simply as closures for salt shakers in ceramic workshops.

Content: 20 Stück (€12.50 / 100 Stück)

Variants from €1.19
Regular price: €2.50
14.0mm Protective stoppers, LDPE, natural, with seal, plastic
14.0mm Protective stoppers, LDPE, natural, with seal, plastic
pack size: 10

The insertion and holding force generally depends on the difference between the hole diameter and the plug diameter. It is considered optimal when the plug is 0.5 mm larger than the hole. These plugs are ideal for holes with a diameter of  4.5 mm.Our hole plugs are used, among other things, in mechanical engineering as dust seals, in paint shops as protection against aerosols in unwanted areas, or simply as closures for salt shakers in ceramic workshops.

Content: 10 Stück (€11.90 / 100 Stück)

Regular price: €1.19